Кріплення

Кріплення. Саморізи для монтажу металочерепиці та профнастилу

Незважаючи на те, що кріпильні елементи часто бувають прихованими компонентами системи, а їхня вартість, як правило не перевищує 5% від загальної вартості будівельних матеріалів, саме вони забезпечують надійність з’єднань, зручність і швидкість монтажу, і як наслідок — безпеку і довговічність покрівельної конструкції.

Нерозумна економія на кріпленні, використання розрахованих на менше навантаження або виготовлених з неякісного матеріалу саморізів, шурупів, дюбелів робить елементи кріплення найбільш вразливою частиною покрівельної системи, що в підсумку може поставити під загрозу цілісність покрівельної конструкції.

Основними вимогами, які пред’являються до кріпильних елементів в сполучних вузлах є:

  • необхідна міцність;
  • корозійна стійкість;
  • непроникність для атмосферних опадів (дощ, сніг, град);
  • високий рівень придатності до монтажних робіт.

Елементи кріплення в більшості випадків виготовляються із сталі. Кращим матеріалом для застосування на відкритому повітрі вважається нержавіюча сталь. Продукція Gunnebo Industries протягом багатьох років характеризується дуже високою якістю.

Звертаємо увагу наших партнерів та покупців: в 2018 році Компанія Gunnebo увійшла до складу корпорації ETANCO Group, пройшла процедуру ребрендінгу та в 2019 випускає продукцію в фірмових упаковках з назвою та логотипом ETANCO.

   

etanco_gunebo

ETANCO
   

Антикорозійна стійкість цинкового покриття може бути збільшена за допомогою пасирування виробів в розчині хромової кислоти.  Причому, захисні властивості плівки (із з’єднання хрому та цинку) не впливають навіть на подряпини. Покрівельні саморізи комплектують спеціальними ущільнювальними прокладками для забезпечення герметичності місця кріплення. Провідні виробники кріпильних елементів використовують тільки прокладки з атмосферостійкої гуми підвищеної еластичності, стійкої до температурних і хімічних впливів. Гумові шайби безіменних саморізів починають руйнуватися вже через два роки експлуатації, що призводить до розгерметизації покрівельної конструкції.   Хоча навіть якісна прокладка при некваліфікованому монтажі може погано виконувати свої функції.

Якщо саморіз недостатньо угвинчений, між прокладкою і покрівельним матеріалом залишається зазор, в який обов’язково проникає волога. Надмірно затягнутий саморіз занадто сильно стискає прокладку, перетворюючи її на якусь подобу воронки, а іноді і руйнуючи, тому немає гарантії, що в цьому місці не буде протікання. Під правильно закрученим саморізом товщина прокладки повинна бути однаковою. Оптимальний вибір виду, розмірів і кількості кріпильних елементів залежить від багатьох факторів.

По-перше, від матеріалу покрівлі.

По-друге, від потенційних навантажень, яким буде піддаватися кріплення в процесі експлуатації. Навантаження можуть відрізнятися за величиною, напрямком: поздовжній (вириває), поперечний (зрізає), кутовий (складається з двох перших). Крім того, навантаження можуть змінюватися або не змінюватися в часі. Наприклад, вітрові навантаження визначаються географічним місцем розташування будівлі, розою вітрів в цій місцевості, висотою, ухилом і архітектурою даху.

По-третє, від конструкції з’єднувальних вузлів і матеріалу підоснови. Так саморізи для дерев’яної обрешітки зазвичай мають зменшене свердло, але великий крок різьблення. Вони набагато довші саморізів по металу. Так як дерево має досить крихку структуру, то для надійного кріплення в ньому має знаходиться не менше 25 мм «тіла» саморіза. У випадку з металевою підосновою для правильного вибору кріплення необхідно знати її товщину (2-5, 4-8, 8-12 мм). Очевидно, що кожному розміру відповідає певний вид саморіза.

Серйозні виробники випускають спеціальні каталоги, де містяться технічні характеристики всієї номенклатури кріпильних виробів і перелік навантажень, які можуть діяти на різні види кріплення. Використовуючи цю інформацію, проектувальники можуть зробити необхідні розрахунки і вибрати елементи кріплення. Але як відомо, в будівництві багато матеріалів замінюють аналогами, особливо таку «дрібниця», як кріплення. В умовах, коли вітчизняний ринок завалений дешевою продукцією з країн Південно-Східної Азії, на яку навряд чи вдасться отримати технічні характеристики або гарантії якості, питання надійності кріпильних виробів перетворюється в проблему.

Якісна продукція відомих виробників обов’язково сертифікована. Навіть маркування таких кріпильних виробів містить багато корисної інформації, упаковка має фірмовий логотип із зазначенням основних характеристик виробу.

Але навіть найкращий кріпильний елемент можна зіпсувати некваліфікованим монтажем. Наприклад, в технічних характеристиках шурупів є рекомендації щодо оптимальної кількості обертів і обертального моменту електроінструменту.

Таким чином, вибираючи кріплення відомих виробників з наявністю сертифікатів, споживач вибирає довговічне покрівельне покриття, а вибираючи більш дешеве кріплення «сумнівного» походження, ризикує якістю і довговічністю покрівлі.