Завод з виробництва матеріалів для покрівель, фасадів та швидкомонтованих будівель

Cоцмережі:

Телефонуйте нам безкоштовно 0-800-33-00-63

Захист від конденсаційної вологи в конструкції утепленої покрівлі

02 / 08 / 2017

Якщо стеля під цілком справною на вигляд покрівлею стає мокрию, шпалери відстають, на стінах відшаровується фарба і з’являється цвіль, то це не завжди означає, що будинок старий і пора його міняти. Іноді таке відбувається і в абсолютно нових будинках, якщо будинок недостатньо утеплений, або конструкція утеплення і вентиляції виконана невірно. Завдання декількох статей про вологу в конструкції покрівлі – дати інформацію максимально просто, щоб нею могли користуватися і учасники професійного ринку (дилери та будівельники), і ті власники котеджів, які хочуть розібратися в тонкощах утеплення покрівлі та вентиляції підпокрівельного простору.

zashita Причини вологи в конструкції будівель

Джерелами надходження вологи в захисну конструкцію будівель під час будівництва та експлуатації є:

  • Атмосферні опади (дощ, сніг);
  • Вологість грунту (дощова вода і грунтові води);
  • Вологість повітря (вода, розчинена в повітрі у вигляді пари);
  • Випари від повсякденної діяльності людини (вода, розчинена в повітрі у вигляді пари).

Останні два пункти варто пояснити розглянути окремо, тому що мова йде про той стан води, яке начебто не становить жодної загрози для стін і покрівлі.

Вологість повітря — це показник який показує, скільки грам водяної пари міститься 1м3 повітря. Чим тепліше повітря, тим більше в ньому може бути вологи у вигляді пари. Максимальна кількість пара, яка може прийняти в себе повітря для різних температур, показано в таблиці нижче. Так, при температурі 22 градуси, 1 метр кубічний повітря може прийняти максимум 19,44 грам пара. А восени при температурі 5 градусів в повітрі може бути максимум 6,8 грам пара (значення взяті з таблиці нижче).

image005

Табл. 1. Кількість водяної пари при 100% (або абсолютній) вологості

У той же час в прогнозах погоди ми часто чуємо «Температура 5 градусів тепла, відносна вологість 90 відсотків. Що ж це за відносна вологість?
Відносна вологість — це % парів води в порівнянні з максимально можливою їхньою кількістю при тій же температурі. Тобто для прикладів вище: при температурі 22 градуси і 50-процентної вологості, в 1 кубічному метрі повітря буде розчинено 9,72 грам пара (50% від 19,44). А восени при температурі 5 градусів і 90-процентної вологості в повітрі буде 6,12 грам пара (90% від 6,8).

Навіщо нам це потрібно знати? Справа в тому, що саме вологість повітря, яка є наслідком життєдіяльності людини, є основною проблемою для експлуатаціі сучасних будівель – з відносно тонкими несучими конструкціями і утеплювачем, який часто відділений від вулиці або кімнати тільки шаром штукатурки або гіпсокартону. В захисну конструкцію (стіни та покрівлю) волога надходить не стільки зовні, скільки зсередини, особливо в холодну пору року, коли кімнатне (тепле) повітря містить набагато більше водяної пари, ніж зовнішнє (холодне).

Правда, це суперечить нашому суб’єктивного досвіду: ми сприймаємо не абсолютну, а відносну вологість повітря. Осіннє повітря здається прохолодним і вологим, а кімнатне – теплим і комфортним. Насправді, як ми вже встановили, при нормальній для нашої країни кімнатній температурі 22 оС кімнатне повітря з вологістю 50% (а це на 5-10% нижче норми) містить 9,7 г води, а зовнішнє при 5 градусах і 90 відсоткової вологості – 6,12 грам. А якщо температура на вулиці нижча? При мінус 5 градусах і 90% вологості в повітрі буде всього 2,6 грама пара. І так далі, чим нижче, тим менше.

Що це означає на практиці? Чим більше пари в повітрі, тим вищий її тиск, який називається парціальним. Відповідно до законів природи, пар водяний йде шляхом перепаду парціального тиску і рухається від однієї пори до іншої через захисну конструкцію (стіни та покрівлю) в сторону меншого тиску. Оскільки зовнішне (холодне) повітря, навіть якщо воно має високу відносну вологість, утримує водяної пари менше, ніж тепле повітря приміщення, дифузія* відбувається з теплого приміщення в більш холодну вулицю. Якщо конструкція стіни або покрівлі зроблена неправильно і не передбачена вентиляція, в зовнішньому шарі огороджувальної конструкції з пониженням температури відносна вологість повітря підвищується і волога конденсується. Відбувається просочування водою будівельної конструкції, а нижче точки замерзання води утворюється лід, що значно прискорює процес руйнування конструкції. Окремо слід сказати про те, що зволоження утеплювача, яке відбувається в результаті конденсації вологи, призводить до значного зниження його теплоізолюючих властивостей і, як наслідок, що призводить до зниження температури відповідного шару. В результаті випадає ще більше конденсату, що призводить до нового погіршення теплоізоляції.

* Дифузія (лат. Diffusio – поширення, розтікання, розсіювання, взаємодія) – процес взаємного проникнення молекул однієї речовини між молекулами іншого.

Що таке точка роси? Точка роси – це температура, при якій відбувається процес випадання конденсату за умови, що в повітрі є достатня кількість водяної пари.
Що це означає на практиці? Якщо у вашому будинку температура 22 оС, а вологість 50%, то конденсат випаде на будь-якій поверхні з температурою 11 °С або нижче (див. таблиці перетину стовпчика відносної вологості і температури).

Температура повітря, оС

Відносна вологість, %

50

60

70

80

90

12

1,9

4,3

6,6

8,5

10,4

14

3,8

6,4

8,6

10,6

12,4

16

5,6

8,2

10,5

12,5

14,3

18

7,4

10,1

12,4

14,5

16,3

20

9,3

12,0

14,3

16,5

18,3

22

11,1

13,9

16,3

18,4

20,3

24

13,0

15,8

18,2

20,3

22,2

Табл. 2. Значення температури точки роси ts (оС) повітря при різній вологості і температурі*.

* Повну таблицю можете подивитися в кінці статті (Додаток 1)

Якщо температура поверхні, на якій випадає конденсат, вище нуля, конденсат з’являється у вигляді роси. Як правило, таке відбувається всередині приміщень (фото 1). В утеплених (погано утеплених) приміщеннях конденсат випадає на стінах і стелях, вікнах і віконних укосах.

image007  

В утеплених приміщеннях конденсат може утворюватися на т.зв. містках холоду: неутеплених ділянках стін, відкосах вікон; несучих конструкціях, особливо бетоні і металі, які виходять через утеплену стіну назовні в холодну зону. Якщо температура поверхні, на якій випадає конденсат, нижче нуля, конденсат з’являється у вигляді інею, льоду і снігу (фото 2). Як правило, такий конденсат проявляється усередині конструкції, найчастіше покрівлі.

image009 

Чим небезпечний конденсат — наслідки випадання конденсату в житлових приміщеннях

Ознаками випадання конденсаційної вологи в огороджувальній конструкції є запах вогкості, поява мокрих плям, цвілі, відшарування фарби і шпалер. Але значніше небезпечніше запаху плісняви та грибка всередині і на поверхні конструкції є розмноження пилового кліща. Як правило, саме вони є основними причинами розвитку астми та інших захворювань дихальних шляхів; а також однією з причин розвитку алергії у дітей і дорослих.

Так це виглядає зверху

Найчастіше видно тільки невеликі прояви наслідків випадання конденсату, велика частина цвілі і грибка ховається всередині конструкціях огородження, під шпалерами, фарбою, гіпсокартоном.

А так це виглядає всередині конструкціях

Цвіль і грибок можна знищити, тільки замінивши конструкцію. Але якщо при цьому не усунути причини їхньої появи, вони з’являться знову.

Як запобігти появі конденсату всередині приміщення?

Що робити?

Спосіб

 

1. Забезпечити достатній обмін повітря

Вентиляція

+

2. Зменшити різницю температур між внутрішнім повітрям і внутрішньою поверхнею огороджувальної конструкції до нормативного значення

Утеплення

+

Чим небезпечний конденсат – наслідки випадання конденсату в конструкції покрівлі

Наслідком конденсації вологи в конструкції покрівлі є:

image019 

– накопичення і протікання вологи всередину;

Рис. Конденсація в конструкції холодної покрівлі

image021 

– утворення цвілі і грибка на підконструкції;

– корозія на металевих виробах в конструкції покрівлі;

Наслідком є необхідність ремонту як конструкції покрівлі, так і наслідків протікання конденсаційної вологи усередині будинку.

image023 

– намокання, а іноді навіть промерзання утеплювача – звідси зниження теплотехнічних властивостей утеплювача і його часткове або повне руйнування;

image025 

Також важливим є той факт, що навіть при незначному зволоженні на 1-2% теплопровідність утеплювача зростає на 30-40%, а після 10% зволоження утеплювач взагалі перестає працювати. Як наслідок – зростання витрат на опалення приміщень. Економія на плівці (установка більш дешевої) або відсутність вентиляційного зазору може привести до невиправданого зростання вартості опалення будинку.

Як запобігти появі конденсату усередині конструкції або на її внутрішній поверхні?

Що робити?

Спосіб

 

1. Вибрати правильну конструкцію покрівлі, купувати якісні матеріали

Утеплення не менше 200мм – кам’яна вата, паробар’єр і супердифузійна мембрана, металочерепиця з цинком мінімум 200 г/м2 (а правильніше 275 г/м2), правильне облаштування вентиляції підпокрівельного простору

+

2. Працювати з професійним постачальником

Отримати повну консультацію по конструктиву покрівлі, консультацію для свого будівельника, розрахунок і монтажну розкладку матеріалів для покрівлі, по-можливості, участь у прийманні виконаних робіт постачальника матеріалів

+

3. Вибирати професійних монтажників

Звертати увагу на досвід монтажників, виконані об’єкти, проходження навчання у постачальника матеріалів (підтверджується сертифікатом), наявність спеціальних інструментів і обладнання

 

Додаток 1. Температура точки роси при відносній вологості

image027