Завод з виробництва матеріалів для покрівель, фасадів та швидкомонтованих будівель

Cоцмережі:

Телефонуйте нам безкоштовно 0-800-33-00-63

Випробування вогнестійкості сендвіч-панелей “Прушиньскі”

25 / 01 / 2024

Група компаній «Прушиньскі» — це більше двох десятків виробничих підприємств, розташованих у Польщі, Україні, Чехії, Румунії, Угорщині, Німеччині та інших країнах Центральної та Східної Європи. Це найбільша приватна компанія в Європі в галузі виробництва покрівельних і фасадних матеріалів з тонколистового металу з покриттям.

Також компанія “Прушиньскі” протягом багатьох років спеціалізується на виробництві сендвіч-панелей для стінових та покрівельних огороджувальних конструкцій, як для приватних, так і для інвестиційних клієнтів, які використовують сендвіч-панелі  PIRTECH (із серцевиною з пінополіізоцианурату PIR) з 2016 року, а також роками користуються нашою пропозицією плит із серцевиною з мінеральної вати.

Великий попит на сендвіч-панелі із мінвати, а також збільшення виробничих можливостей у цій галузі, спонукали нас встановити абсолютно нову виробничу лінію з виробництва плит із наповнювачем із мінеральної вати, яку запущено наприкінці 2021 року.

Вже більше року в нашій пропозиції представлені сендвіч-панелі другого покоління з наповнювачем із мінвати – WOOLTECH.

Від самого початку запуску нової лінії всі сендвіч-панелі проходять сертифікацію та цілий ряд випробувань, в тому числі випробування на вогнестійкість. Абсолютно всі панелі WOOLTECH другого покоління мають дуже хороші результати щодо вогнестійкості, які або відповідають чинним вимогам або їх перевищують.

Від початку повномасштабного вторгнення рф в Україну розпочались регулярні ракетні та артилерійські обстріли території нашої держави, які призводять до значних руйнувань і пожеж. Захист будівель і споруд від наслідків пожеж і раніше мав величезне значення, та зараз він набув ще більшої актуальності через регулярність і масовість обстрілів.

Тому на нашу думку є важливим орієнтуватись у нормативно-правових аспектах цього напрямку, а також розуміти термінологію.

Основними нормативно-правовими актами у цій галузі є:

  • ДБН В.1.1-7:2016 Пожежна безпека об’єктів будівництва. Загальні вимоги.
  • ДБН В.1.2-7:2021 Основні вимоги до будівель і споруд. Пожежна безпека.

Відповідно до вимог ДБН В.1.1-7:2016 під час проектування встановлюється ступінь вогнестійкості будівлі, після чого визначаються вимоги до класів вогнестійкості будівельних конструкцій і групи поширення вогню.

Вогнестійкість – це час, протягом якого елемент будівельної конструкції зберігає свої властивості під час пожежі або ж час у хвилинах до досягнення одного з граничних станів R / E / I.

Rнесуча здатність – здатність елемента конструкції витримувати вплив вогню зі специфічними механічними впливами на одну або декілька поверхонь протягом заданого часу без втрати стійкості конструкції.

Критерії:

– у випадку елементів, що згинаються (наприклад, стеля, дах) – швидкість прогину та фактичний прогин у хвилинах;
– у випадку елементів, навантажених по осі (наприклад, колони, стіни) – швидкість деформації (швидкість укорочення).

Е – вогненепроникність – здатність елемента конструкції, витримувати вплив вогню тільки з одного боку, не переносячи вогонь на ненагріту сторону (втрата цілісності).

Критерії:

– тріщина або розкол;
– прорив полум’я з на ненагріту сторону;
– займання сердечника.

I – теплоізоляція – здатність елемента конструкції витримувати вплив вогню тільки з одного боку, без передачі вогню в результаті значного теплового потоку від нагрітої сторони до ненагрітої, виражена в хвилинах (втрата теплоізолювальної здатності).

Критерії:

– ΔT середнє : 140ºC
– ΔT max : 180ºC

Вогнестійкість дуже важлива функція з двох причин. Перша – безпека людей, які перебувають всередині об’єкта, а також рятувальних команд, які в разі аварії приблизно знають, скільки часу у них є, щоб максимально безпечно провести евакуацію та пожежогасіння.

Другою причиною, яка безпосередньо пов’язана з першою, є вимоги законодавства до об’єктів, без яких інвестори не отримають дозвіл на будівництво та не введуть об’єкт в експлуатацію. 

Граничні стани будівельних конструкцій згідно ДБН В.1.1-7:2016  позначаються літерами (R, E, I) і кількістю хвилин, що вказує межу вогнестійкості.

tabl-1

Стінові огороджувальні конструкції на основі фасадних сендвіч-панелей відносяться до категорії ненесучих конструкцій, для яких застосовується граничний стан E, а для  внутрішніх перегородок застосовуються граничні стани EI. Для елементів покриття та перекриття застосовують граничні стани REI.

Також нормується показник М – межа поширення вогню.

Будівельні конструкції за межею поширення вогню поділяють на три групи:

М0 – межа поширення вогню дорівнює 0 м;

М1 – межа поширення вогню не більше 0,25 м – для горизонтальних конструкцій; межа поширення вогню не більше 0,40 м – для вертикальних і похилих конструкцій;

М2 – межа поширення вогню більше 0,25 м – для горизонтальних конструкцій; межа поширення вогню більше 0,40 м – для вертикальних і похилих конструкцій.

Всі типи сендвіч-панелей Прушиньскі із сердечником з мінвати та з PIR пройшли випробування на визначення межі поширення вогню та отримали результат M0.

Горючість – це здатність речовини або матеріалу до горіння. За показником горючості всі матеріали поділяються на негорючі (НГ) та горючі (Г1, Г2, Г3 та Г4).

Горючі будівельні матеріали за займистістю поділяють на три групи В1, В2 та В3.

Горючі будівельні матеріали за поширенням полум’я поверхнею поділяють на чотири групи РП1 (не поширюють), РП2 (локально поширюють), РП3 (помірно поширюють), РП4 (значно поширюють).

Горючі будівельні матеріали за димоутворювальною здатністю поділяють на три групи Д1, Д2 та Д3.

Горючі будівельні матеріали за токсичністю продуктів горіння поділяють на чотири групи Т1, Т2, Т3 та Т4.

Європейська пожежна класифікація відрізняється від української пожежної класифікації, як за методами визначення показників пожежної небезпеки будівельних матеріалів, так і за критеріями, що визначають відповідні групи цих показників.

tabl-2

Європейська класифікація горючості матеріалів – A(1,2), B, C, D, E, F, де A  негорючі матеріали, а F найбільш горючі.

Додаткова європейська класифікація димоутворення – s1, s2, s3 визначає здатність матеріалу утворювати дим під впливом вогню або надвисоких температур. Чим менший індекс, тим менше димоутворення.

Додаткова європейська класифікація краплеутворення – d0, d1, d2 визначає здатність продукції утворювати палаючі краплі та частки матеріалу під впливом вогню або надвисоких температур. Чим менший індекс, тим менше краплеутворення.

І на останок, необхідно зазначити показник, що застосовується до елементів покриття – розповсюдження полум’я по покрівлі BROOF – FROOF, який регламентується українським стандартом ДСТУ EN 13501-5:2016. В європейських країнах цей показник є обов’язковим для випробувань і вказує на стійкість покрівельного покриття до зовнішнього впливу вогню.

Розповсюдження полум’я по покрівлі може мати значення BROOF, CROOF, DROOF, EROOF, FROOF Конструкція, яка найменше розповсюджує полум’я, відноситься до класу BROOF, а найбільше розповсюджує полум’я – FROOF

В Україні цей показник не є обов’язковим до випробувань, та компанія Прушиньскі виконала випробування покрівельних панелей PIRTech та WOOLTech та отримала сертифікати BROOF.