Завод з виробництва матеріалів для покрівель, фасадів та швидкомонтованих будівель

Мы в соцсетях:

Телефонуйте нам безкоштовно 0-800-33-00-63

Саморізи по металу і по дереву

11 / 06 / 2013

У цей ї статті йдеться про види саморізів по металу і по дереву, а також про те, як вибрати якісний саморіз для своїх потреб.

     Саморіз — це малопомітна деталь конструкції, яка утримує металочерепицю або профнастил на основі (обрешітці) з дерева або металу, а також зшиває між собою листи виробів з металу.

     Покрівельний матеріал утримується саморізами від здування вітром і інших впливів, і на кожен саморіз припадає значна частка відповідального навантаження. Тому до вибору кріплення необхідно поставитися з усією відповідальністю. Давайте спробуємо разом розібратися, на які параметри і властивості саморізів необхідно звернути увагу в першу чергу.

Види саморізів.

Розрізняють два основних види саморізів: cаморізи по дереву і саморізи по металу.

     Якщо вам необхідно прикріпити металочерепицю до дерев’яної обрешітки при влаштуванні покрівлі, то необхідно вибрати покрівельний (фермерський) саморіз по дереву. Основні розміри: 4,8 х28, 4,8 х35, 4,8 х60 і 4,8 х70 мм. Він забезпечений спеціальною шайбою для ущільнення просвердленого в покрівельному матеріалі отвори.

     Якщо ж решетування покрівлі виконана з металевих прогонів, якщо будується паркан з профнастилу або необхідно обшити листовим металом конструкцію з сталевих несучих елементів, то і саморіз повинен бути, відповідно, по металу. Основні розміри: 4,8 х16, 4,8 х19 (свердлить метал товщиною до 3-х мм),

5,5 х25 (розраховані на метал товщиною до 6 мм),

5,5 х35, 5,5 х50мм (товщина металу може складати до 12-ти мм).

     І ті й інші саморізи мають шестигранну голівку, тіло з різьбленням і наконечник-свердло. Вони можуть бути пофарбовані в колір металочерепиці або профнастилу.

     Покрівельні саморізи по дереву, розміром 4,8х28 і 4,8х35 мм за тонкого свердла можна використовувати як для монтажу покрівельної металочерепиці до дерев’яної обрешітки, так і для зшивання аркушів металочерепиці між собою. Правда, існують і спеціально призначені для цього саморізи розміром 4,8 х20 мм. Вони здатні просвердлити два листи сталі товщиною до 1 мм тонким свердлом, і притягують їх своєю різьбою до шайби.

     Для закріплення конькового профілю або снігозатримувачів на дерев’яній покрівлі, вам знадобляться фермерські саморізи великих розмірів 4,8 х60 і 4,8 х70 мм.

Свердло і крок різьби .

     Основними відмінностями саморізів по дереву і по металу є: наконечник (свердло) і крок різьби. У покрівельних саморізів свердло трохи тонше діаметра різьби для того, щоб забезпечити досить глибоке проникання ребер різьби в деревину після проходження її свердлом і тим самим не послабити з’єднання. Саморізи по металу мають наконечник зі свердлом, практично рівний за діаметром різьбі і використання його для дерева призведе до різкого ослаблення несучої здатності з’єнання.

     Крок різьби у саморізів по дереву більш рідкий, ніж у саморізів по металу, різниця становить від 1 до 1,5 мм і її видно на око. Чим товща основа з металу, яку потрібно просвердлити, тим частіше різьблення та довше свердло. Зазвичай, для того щоб дізнатися, яку товщину металу може просвердлити саморіз, достатньо поміряти довжину свердла. Товщина металевої основи, в сумі з товщиною металу, що монтується не повинна перевищувати довжину свердла саморіза.

     Тепер розглянемо в чому полягає різниця між поганими і якісним саморізами, і як їх розрізнити.

     Упаковка та маркування.

     Для початку, приділіть увагу коробочці, в яку упаковане кріплення – виробник якісних саморізів ніколи не буде економити на упаковці, до того ж на ній має бути специфікація товару, тобто розмір, призначення, країна, виробник, вказані стандарти відповідності. Якщо коробка дешева з білого або сірого картону і без особливих специфікацій – то від покупки таких саморізів краще відмовитися. Вони швидше за все неякісні і довго на вашій покрівлі не протримаються.

   Забарвлення.

     Якщо саморізи пофарбовані, то обов’язково зверніть увагу на лакофарбове покриття. Воно повинно рівномірно покривати поверхню шестигранною головкою саморіза і шайби, без сколів і помітних потовщень. За технологією, для рівномірного нанесення фарби, шайбу злегка зрушують вниз, щоб нижня частина головки теж була пофарбована. У дешевих саморізах на дні коробки ви побачите сміття з відшарувань фарби і цинку. У такому випадку досить ймовірно, що під час закручування фарба злізе з голівки саморіза і постраждає покриття на пофарбованій шайбі. Також ознакою кустарного фарбування служить наявність фарби по всій різьбі і на свердлі.

     Є простий метод перевірки якості фарбування – знімають шайбу з саморіза і згинають її навпіл за допомогою плоскогубців. Після цього на місці згину, у якісно пофарбованої шайби фарба залишиться на місці, а на неякісно пофарбованої – потріскається і облізе.

Шайба.

     Якщо саморіз використовується в зовнішніх роботах на покрівлі, вибирається саморіз, укомплектований сталевою шайбою з прокладкою з вулканізованої гуми EPDM.

     Дуже важливо визначити, чи дійсно шайба має прокладку з EPDM гуми.

    Справа в тому, що матеріал EPDM — це етилен-пропіленовий каучук, який має унікальні властивості — стійкість до атмосферних опадів, ультрафіолету і перепаду температур.

     Прокладка з EPDM м’яка й еластична на дотик, має малопомітну пористість, темно- або світло-сірого кольору. У той час як технічна гума дешевих саморізів – тверда, чорного кольору і має специфічний запах.

  При правильному монтажі саморіза, шайба притискає EPDM прокладку до сталевого аркуша і вулканізує просвердлений в металі отвір. Прокладка забезпечує прилипання шайби до металу по всьому її діаметру. У хорошої шайби, після правильного закручування краю EPDM-прокладки не пошкоджуються, на відміну від країв шайб зі звичайною гумою, що розтріскуються. Така гума схильна до руйнування атмосферними впливами і ультрафіолетом.

Захист саморіза від корозії.

     Як відомо, саморізи для металочерепиці піддаються цинкуванню. Але, на жаль, не всі дотримуються стандартів цинкового покриття на саморізах. Наприклад, саморізи шведської торгової марки “Gunnebo” мають мінімум 20 мк цинку, що зазначено на упаковці і підтверджено дослідженнями в лабораторіях, а китайські саморізи всього 3-6 мк. Згідно з даними по атмосферної корозії у звичайних навколишніх умовах, при низькому рівні забруднення атмосфери і сухому кліматі витрачається до 0,7 мк цинку за 1 рік, в міській атмосфері — до 2,1 мк, а в прибережних районах з підвищеною солоністю до 4,2 мк цинку в рік. Після аналізу цих даних напрошується висновок, що якщо зекономити на кріпленні і купити саморізи сумнівної якості, то момент початку з корозії на покрівлі не за горами.

  Правила кріплення.

     Що стосується практичного застосування технічних даних з монтажу саморізів з шестигранною головкою, то основними є такі вимоги:

  1. Не використовуйте для монтажу саморізів перфоратори і дрелі без регулювання обертів і обмежувача крутного моменту;
  2. При закручуванні покрівельних саморізів по дереву, обороти на шуруповерті не повинні перевищувати 1800 об/хв, а для саморізів по металу цей показник не повинен бути більше ніж 1500 об/хв;
  3. Вкручуйте саморізи тільки під кутом 90 градусів до поверхні металу за допомогою магнітних насадок;
  4. Відрегулюйте зусилля затягування на шуруповерті так, щоб краї EPDM-прокладки, після монтажу, виступали за краї сталевий шайби приблизно на 0,5-1 мм;
  5. Пошкодження саморіза не припустимо, в тому числі видалення його частини.

     Сподіваємося ця стаття допоможе вам правильно вибрати якісні саморізи, які прослужать не один десяток років, і застрахувати себе від неприємних несподіванок.