Завод з виробництва матеріалів для покрівель, фасадів та швидкомонтованих будівель

Cоцмережі:

Телефонуйте нам безкоштовно 0-800-33-00-63

Правильна вентиляція даху – як її забезпечити і чому це так важливо?

23 / 03 / 2024

Вентиляція даху з металевим покриттям є ключовим елементом правильного функціонування, а головне, довговічності покрівлі. Це однаково важливо для будь-якої покрівлі, але в цій статті ми зосередимося в першу чергу на металевій покрівлі – до яких наслідків призводить відсутність належної вентиляції, як забезпечити належну вентиляцію, що таке термодинамічна циркуляція поверхні даху та які елементи покрівлі є ключовими для функціонування цієї вентиляції.

startowa-lata-wentylacyjna-Blachy-Pruszynski_1

Карниз даху – монтаж карнизного вузла та вентиляційних перфорованих планок

Що ви дізнаєтеся з цієї статті:

1) Чому вентиляція даху важлива?

2) Які основні елементи необхідні для забезпечення належної вентиляції? 

3) Що може спричинити погану вентиляцію або на її відсутність, що може призвести до додаткових витрат інвестора? 

4) Правильна вентиляція – це спосіб створити мікроклімат в будинку та заощадити кошти!

Чому вентиляція даху так важлива?

Вентиляція даху виконує кілька важливих функцій. По-перше, це дозволяє видаляти вологу та водяну пару з внутрішньої частини будівлі, запобігаючи конденсату та накопиченню вологи в конструкції даху. Без належної вентиляції волога може конденсуватися на внутрішній поверхні даху, що може призвести до корозії та пошкодження металевих матеріалів. Забезпечення хорошої вентиляції зазвичай не впливає на вартість покрівлі, якщо монтаж виконується професійною командою, але з іншого боку, її відсутність означає дійсно великі витрати в разі пошкодження покрівлі через вплив вологи або корозії. Тут варто пояснити, що викликає появу конденсату і чому його важко уникнути, коли ваша покрівля виконана із металевих матеріалів.

schematy_wentylacja-nieizolowany

Схема циркуляції повітря в будинку

Металочерепиця добре проводить тепло і в той же час характеризується відносно низькою пористістю в порівнянні з іншими матеріалами – наприклад, деревом або цементом. Як правило, взимку температура всередині будинку значно вища, ніж на вулиці. Крім того, в житловому будинку утворюється багато водяної пари – всі ми це знаємо з особистого досвіду: повсякденна гігієна, приготування їжі, навіть кип’ятіння води для чаю. Весь цей пар проникає і функціонує в будівлі, частково також проникаючи на горище і дах. Крім того, варто пам’ятати, що тепліше повітря має більшу здатність накопичувати водяну пару. До всіх цих обставин додається різниця температур. Ефект полягає в тому, що дуже часто температура на зовнішньому боці металочерепиці значно нижча, ніж на внутрішній. Крім того, повітря всередині більш насичене водяною парою, тобто вологою. В результаті різниці температур між однією та іншою сторонами на внутрішній поверхні металочерепиці конденсується водяна пара, що дуже нагадує ефект запотівання вікон автомобіля або дзеркал у ванній. Під покрівлею цей процес відбувається на дуже великій поверхні. І тому, якщо дах не підготовлений належним чином – конденсація водяної пари досягає масштабу, який може завдати серйозної шкоди даху. Важливо, що цей процес відбувається у різні пори року з різною інтенсивністю,  а також влітку за перепаду різниці денних та нічних температур.

Елементи вентиляції даху

Вентиляція металевої покрівлі базується на кількох ключових елементах, які мають однакову мету – забезпечення належної циркуляції повітря під покрівлею, яка в певному сенсі «виводить» водяну пару, а в сухі дні також дозволяє підконструкції даху «дихати». Першим основним елементом є вентиляційні перфоровані планки, які пропускають повітря під покрівлю. Ці планки встановлюються на краю даху, безпосередньо біля карниза. Тому їх часто називають карнизними вентиляційними планками, тому що вони забезпечують рівномірний розподіл вентиляції по всій поверхні даху. Тут діє природний гравітаційний механізм – тепле повітря піднімається догори, а холодне засмоктується під карниз. Завдяки цьому нагріте з будинку повітря створює повітряний тунель, а природній приплив повітря здійснюється через вентиляційну карнизну планку.

Lata-okapowa-wentylacyjna

Вентиляційна перфорована планка

Також з цією метою можна використовувати перфоровану карнизну стрічку або гребінь звісу.

germetyky

Перфорована карнизна стрічка

Ще одним важливим елементом є вентиляційні виходи, які служать для видалення зайвого повітря з підпокрівельного простору назовні, що перешкоджає накопиченню вологи і конденсату. Їхня дія полягає на тому ж принципі теплової циркуляції повітря, що і за допомогою карнизної вентиляційної перфорованої планки. Але завдяки вдосконаленій формі вентиляційні виходи здатні створювати додаткову тягу всмоктування повітря. Варто підкреслити, що сучасні вентиляційні виходи зовсім не нагадують звичайні «труби» з дашком, які іноді ще можна зустріти на дахах старих будинків, побудованих 40 і більше років тому. Вони виготовлені з композитних матеріалів з різними термічними властивостями та розроблені так, щоб ефективніше сприяти вентиляції підпокрівельного простору даху.
Kominek_Grawitacyjny_Woda_Deszczowa_002

Вентвихід PREMIUM Blachy Pruszyński

Нарешті, останній основний елемент – це використання конькових вентиляційних стрічок із сіткою, які встановлюються в конькову зону і допомагають забезпечити вентиляцію цієї зони, яка особливо піддається накопиченню вологи. Можна сказати, що конькові стрічки (тільки з сіткою!) є вихідним отвором тунелю, який починається біля карнизної обрешітки. Конькові вентиляційні стрічки мають високий рівень пропуску повітря, завдяки чому забезпечують відповідну вентиляцію даху і вентилювання вологи, що скупчується в термоізоляції і під покрівельним покриттям.

tasma-kalenicowa-siatkowa_1

Монтаж конькової вентиляційної стрічки, яка сприяє регулюванню вологості всередині будівлі, що забезпечує комфорт мешканців та знижує ризик утворення цвілі та грибків.

До яких наслідків може призвести відсутність вентиляції даху?

Порушення вентиляції металевої покрівлі може призвести до серйозних наслідків. Накопичення вологи та конденсату на внутрішній поверхні покрівлі може призвести до корозії матеріалів та пошкодження конструкції. Такі пошкодження негативно впливають на всю конструкцію даху. Як правило, обрешітку даху виготовляють з дерев’яних елементів, які дуже добре вбирають вологу. Якщо в умовах постійної циркуляції ця волога швидко виділяється, то за відсутності вентиляції можуть виникнути прогресуючі процеси гниття, що призведуть до високих витрат на ремонт. Другий наслідок – вплив на металеве покриття, наприклад, металочерепицю. Звичайно, вона має стійке зовнішнє полімерне покриття, а от із внутрішнього боку металочерепиця захищена значно менше через те, що має бути обладнано правильну вентиляцію підпокрівельного простору.

Дуже важливим економічним аспектом є той факт, що всі виробники покрівельних матеріалів надають гарантію лише на матеріали, які були змонтовані відповідно Інструкції з монтажу покрівлі. Це означає, що виробники, в тому числі Pruszyński, не несуть відповідальності за пошкодження покрівельних матеріалів в результаті монтажу, який не враховував вентиляцію або був виконаний неправильно.

Варто нагадати, що відсутність вентиляції може негативно вплинути на комфорт мешканців будівлі та збільшити ризик появи цвілі та грибків.

Висновки

Вентиляція металевих покрівель є обов’язковим елементом забезпечення довговічності, функціональності та комфорту використання будівлі. Правильне встановлення та регулярне технічне обслуговування компонентів вентиляції мають вирішальне значення для забезпечення належного функціонування вентиляційної системи та уникнення серйозних проблем, пов’язаних із вологістю та конденсатом.